این باور اشتباه بر اساس این اصل شکل گرفته که وقتی شب‌ها کربوهیدرات می‌خوریم، انرژی دریافت می‌کنیم که فرصت کافی برای سوزاندن آن نداریم چون کمی بعد به رختخواب می‌رویم و تا چند ساعت هیچ فعالیتی نداریم. بنابراین این انرژی اضافی به عنوان چربی ذخیره می‌شود.

ما در هر زمانی از شبانه‌روز اگر کالری بیشتر از میزانی که می‌سوزانیم دریافت کنیم، ذخیره خواهد شد و فرقی نمی‌کند چه زمانی باشد. بدن ما دستگاهی دقیق است که برای گوارش و هضم غذا تنظیمات بسیار دقیقی دارد. فرقی نمی‌کند چه زمانی کربوهیدرات بخوریم؛ چه اول صبح قبل از انجام هر کاری باشد و چه شب، بدن ما آن را پردازش گوارش و ذخیره خواهد کرد. بنابراین چیزی که روی وزن ما اثر می‌گذارد، تعدیل کالری دریافتی و کالری است که می‌سوزانیم.

حقیقت این است که خوردن کالری زیاد منجر به افزایش وزن می‌شود. حفظ وزن ایده آل، تعادل حساسی بین کالری دریافتی و کالری سوختنی است. اگر این دو در تعادل خوبی با هم باشند در همان وزن خواهیم ماند، اما اگر انرژی بیش از حد نیازمان دریافت کنیم دچار افزایش وزن خواهیم شد. اگر میزان فعالیت بدنی و ورزش را بالا ببریم، کالری سوزی بیشتری داشته و در وضعیت تعادل منفی انرژی قرار خواهیم گرفت (سوزاندن انرژی بیشتر از انرژی دریافتی)، در نتیجه وزن کم خواهید کرد.

زمانی که برای خوردن کربوهیدرات انتخاب می‌کنید نقشی در اضافه وزنتان ندارد اما نوع کربوهیدراتی که انتخاب می‌کنید در وزنتان نقش دارد. کربوهیدرات‌هایی که بر پایه‌ی غلات کامل هستند و به مقدار کمی فرآوری شده‌اند، بهترین نوع کربوهیدرات به منظور مدیریت وزن، سلامت گوارش و کنترل قند خون محسوب می‌شوند. این نوع کربوهیدرات‌ها شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند چون فیبر بیشتری دارند